Filmy katolicyzm kontra protestantyzm

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje katolicyzm kontra protestantyzm. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Elizabeth

7,5
Anglia, rok 1558. Na tron Tudorów wstępuje 25 - letnia Elżbieta, córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Przez lata uznawana za dziecko z nieprawego łoża, wychowywana z dala od dworu, cudem ocaliła głowę w czasie rządów swej przyrodniej siostry Marii. Nieświadoma intryg i meandrów wielkiej polityki, królowa staje się narzędziem w rękach spierających się partii dworskich. W ciągu kilku pierwszych lat panowania potrafi jednak oddzielić własne emocje od interesu państwa. Jej rządy stają się coraz bardziej świadome, a dobór właściwych doradców zapewnia jej kontrolę nad wszystkimi dziedzinami życia państwowego. Nadchodzi chwila, gdy przekonana o swej misji budowania silnej monarchii, opartej na religii katolickiej, objawi światu nowe oblicze angielskiej królowej - Elżbiety, królowej - dziewicy.
Reżyser siedmiokrotnie nominowanej do Nagrody Akademii, Elizabeth oraz zdobywczyni statuetki Oscara i Złotego Globu w roku 2008 Cate Blanchett przedstawiają kontynuację losów Elżbiety I, królowej Anglii. Oto historia krucjaty samotnej kobiety, która zrobi wszystko, by zapanować nie tylko nad miłością, ale i własnym imperium, a nade wszystko aby umocnić wizerunek własnej osoby, jako wielbionego wzoru dla całego świata zachodniego. W filmie występują także: zdobywca Nagrody Akademii, Geoffrey Rush i Clive Owen w roli Sir Waltera Raleigh, odważnego podróżnika, który stanowi całkowicie nowe wyzwanie dla uczuć Elżbiety. Utkana z pasji, dramatu i zdrady, Elizabeth: Złoty wiek, to epicka opowieść, w której nie zabraknie zapierających dech w piersiach krajobrazów, oszałamiających kostiumów i prześwietnych kreacji aktorskich.
Historia rozpoczyna się w 1975 roku. W miejscowości Lurgan 17-letni Alistair Littre, członek UVF (Ochotniczych Oddziałów Ulsteru) morduje 19-letniego katolika, Jima Griffina. Littre, wraz z trzema innymi osobami zamieszanymi w strzelaninę, zostaje aresztowany i skazany. Świadkiem morderstwa Jima był jego 11-letni brat, Joe Griffin. Pięć minut nieba jest zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przemoc wpłynęła na życie obu mężczyzn.


Francja roku 1562. Trwają walki pomiędzy katolikami i protestantami, w kraju wrze, powstają wciąż nowe intrygi i zmieniają się sojusze. W tych burzliwych czasach rodzi się uczucie między Marią de Mézières, piękną, młodą arystokratką i Henri'm de Guise, jednym z największych bohaterów królestwa. Jednak wola ojca powoduje, iż dziewczyna zostaje wydana za księcia de Montpensier. Zbieg okoliczności doprowadza do ponownego spotkania Marii i Henri'ego na zamku jej męża, gdzie poza nimi znajdzie się następca tronu, książę d'Anjou, protestancki dezerter zakochany w Marii, François de Chabannes, a także pan posiadłości.
Jest rok 1564. W Niderlandach trwa okres ucisku politycznego i religijnego. Panujący hiszpańscy Habsburgowie, wyznawcy katolicyzmu, krwawo zwalczają reformację. W tych realiach historycznych Pieter Bruegel maluje swoje dzieło - niezwykły obraz zatytułowany Droga krzyżowa. Prawie 450 lat później inny wizjoner swojej epoki postanowia na oczach widzów powołać ten obraz do życia, z całym jego pięknem, surowością i okrucieństwem. Udowodnia tym samym, że nie istnieją dla niego granice wyobraźni. Młyn i krzyż, dzieło Lecha Majewskiego, wpisuje się w nowy nurt wizjonerskiego kina. To opowieść o artyście, który staje się demiurgiem świata, może go zatrzymać w jednej chwili i utrwalić na zawsze.
Rok 1943. Wieś na Morawach jest terroryzowana przez Sekala - nieślubnego syna jednego z gospodarzy. Współpracując z hitlerowcami, mści się on za wcześniejsze upokorzenia i prześladowania. Mieszkańcy potrzebują kogoś, kto uwolni ich od dręczyciela. Wybór pada na poszukiwanego przez gestapo kowala Jurę.

Lady Jane

7,1
Anglia, rok 1553. Umiera chorowity król Edward VI. Żądny władzy Northumberland postanawia ożenić swego syna Guilforda z członkinią rodziny królewsksiej Jane Grey i osadzić oboje na tronie. Ku uciesze protestantów udaje mu się to. Z początku wrogo do siebie nastawieni młodzi małżonkowie w końcu zakochują się w sobie. Jednak szczęście w miłości nie jest im dane, gdyż do Londynu zmierza już Maria, zagorzała katoliczka, prawowita następczyni tronu...
XVI wiek. Francja jest w stanie nieustannych, krwawych walk pomiędzy Katolikami a Protestantami (Hugenotami). Henryk z Nawarry zostaje przywódcą tych drugich, a Katarzyna Medycejska (Królowa Francji) postanawia pogodzić zwaśnione strony proponując Henrykowi rękę swojej córki, Małgorzaty. Jednak w noc po zaślubinach (znaną jako noc św. Bartłomieja) Katolicy dokonują krwawej rzezi Protestantów. Henryk trafia do więzienia. Po czterech latach udaje mu się uciec i rozpoczyna walkę o tron. Kiedy wreszcie zostaje królem Francji wprowadza jako pierwszy władca wolność wyznania - sam zmieniał je pięć razy w swoim życiu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…